Sıkça Sorulan Sorular

 

Bize sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

- Windows Server 2008-2012-2016-2019 (32-64 bit) ve Windows7,8,10 (32-64 bit) işletim sistemleri üzerinde Denetim Masası/Kullanıcı Hesapları bölümüne girin.
- Kullanıcı hesabı denetim ayarlarını seçin.
- Buradaki ayarı en alt seviyeye indirin veya işaretli ise işaretini kaldırın.
- Bilgisayarım ikonuna sağ klik yapın. Özellikler/Gelişmiş Sistem Ayarlarını seçin.
- Performans bölümünde bulunan Ayarları seçin. Veri Yürütme Engellemesi sekmesini seçin.
- Sadece önemli windows programları için DEP'yi aç seçeneğini işaretleyin ve Tamamı seçerek onaylayın.
- İşletim sistemini baştan başlatın. Programı kurarken "yönetici olarak çalıştır" seçeneğini kullanın.

- Ana makine (server) üzerinde sistem saatinin yanındaki görev tepsisi üzerinde lisans server uygulamasının (sarı kilit ikonu) çalıştığından emin olun.
- Eğer lisans server çalışmıyorsa işletim sistemi üzerinde Başlat/Programlar/berWorks/Lisans Server seçin ve 30 sn. bekleyin ve terminal üzerinden bağlanmayı tekrar deneyin.

- Eğer lisans server çalışıyorsa sağ klik ile kapatın ve işletim sistemi üzerinde Başlat/Programlar/berWorks/Lisans Server seçin ve 30 sn. bekleyin terminal üzerinden bağlanmayı tekrar deneyin.

- Bağlantı sağlayamadıysanız güvenlik duvarı (firewall) üzerinde 56312 portuna izin verin ve terminal üzerinden bağlanmayı tekrar deneyin.

- Veritabanı, elektrik kesintisi, bilgisayarın beklenmedik şekilde kapanması vb. durumlar yüzünden askıda kalmış olabilir ve bu durumda veritabanı bakım/onarım yapılması gerekir. Bu sorunun çözümü için destek ekibimizle irtibata geçiniz.

- Erişmeye çalıştığınız kayıt o anda başka bir kullanıcı tarafından işlem gördüğü için o kullanıcı Kaydet/Kapat ile işlemlerini sonlandırana dek siz o kayda erişemezsin.

- Bir başka kullanıcı tarafından açık olmadığı halde bu uyarıyı alıyorsanız ana makine (server) üzerinde Yönetim Paneli/Veritabanı Bakım/Onarım seçeneğini seçin ve ilk çıkan soru için "Hayır" seçeneğini seçin. Kayda erişmeyi tekrar deneyin.

- İşletim sisteminizin bölgesel ayarlar bölümünden tüm Türkçe dil eklentilerinin tanımlı olduğundan emin olun.

- Döviz kurları virgülden sonra 4 hane hassasiyetindedir.

- Bunun için işletim sisteminizin bölgesel ayarlar bölümünden sayısal ve parasal değerler için virgülden sonra hane sayısını 4 olarak düzeltin.

- Programa excel dosyasından Cari Hesap Kartları ve Stok Kartları listelerinizi aktarabilirsiniz.

- Programla birlikte gelen gelişmiş bir form tasarım aracı bulunmaktadır.

- Teklif, sevkiyat, fatura, servis vb. formlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilir, logo, adres, uyarılar vb. bilgileri ekleyip çıkarabilirsiniz.

- İstediğiniz ebatta A4, A5 vb. formlar tasarlayabilirsiniz.

- Programda otomatik yedek alma sistemi bulunmaktadır.

- Yedeği istediğiniz zaman ve sıklıkta alabilirsiniz.

- Yedekleri lokalde veya ağ üzerinde herhangi bir lokasyona, harddiske veya harici bir yedekleme birimine yönlendirebilirsiniz.

- Yedekleme ayarlarını ribbon menü üzerinde "Yönetim Paneli/Veritabanı/Yedekleme/Ayarlar" bölümünden düzenleyebilirsiniz.

- Manuel olarak yedek almak isterseniz, ana makinada programın kurulu olduğu klasör altındaki *.tdf, *.tlf uzantılı dosyalar ile form, pics, dokuman klasörleri yedeklenmelidir.

- Programın kurulu olduğu klasörü olduğu gibi yedeklemek te mümkün ancak program dosyalarının yedekleri gereksiz yer kaplayacaktır. 

 

Farklı bir soru veya detaylı bilgi için;

E-posta yazabilir, whatsapp mesajı gönderebilir veya bizi arayabilirsiniz. (0 538 631 54 80)